The Fieldmann FZV 2005-E electric scarifier is a reliable helper for regular maintenance of small and medium-sized gardens. It combines 1500 watts of power, a working width of 32 cm and two interchangeable rollers for complete lawn care – from thorough pruning to gentle aeration.
Expand short description
Full description
Product ID: 50008342
FZV 2005-E
Parameters
01
General
| Type of device | Verticulator |
|---|
02
Power
| Engine type |
|---|
03
Features
| 16 | |
| Yes | |
| Cutting width | 320mm |
| Height adjustable handle | No |
| Cutting height | -12 + 4 mm |
| Recommended working space | 800m2 |
| Bag capacity | 40l |
| Height position counter | 4 |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Work tool | Blade roller, |
|---|---|
| 20 | |
| Safety switch | Yes |
| Carrying handle | Yes |
05
Function
| Central adjustment of cutting | Yes |
|---|---|
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1500W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Material
09
Colour
| Color | Black, Green |
|---|