The compact FIELDMANN FZI 4012-Bi petrol generator with OHV engine (56 cm³) provides a constant power of 1,000 W and a maximum power of 1,100 W. A tank capacity of 3 l provides up to 8.5 hours of operation on a single filling. Thanks to the inverter technology, it is also suitable for sensitive electronics.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007735
•OHW engine, 56cm3
•Maximum power 1100 W
•Continuous power 1000 W
•Inverter technology for regulating electrical output
•Outputs: 1x ~230 V / 50 Hz, 1x =12 V, 1x USB
•Tank volume 3l
•Operating time per tank up to 8.5 h
•Weight 12 Kg
•Maximum power 1100 W
•Continuous power 1000 W
•Inverter technology for regulating electrical output
•Outputs: 1x ~230 V / 50 Hz, 1x =12 V, 1x USB
•Tank volume 3l
•Operating time per tank up to 8.5 h
•Weight 12 Kg
FZI 4012-Bi
Parameters
01
General
| No | |
| Type of device | Petrol Generator |
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 56.0cm3 |
| Engine type | 4-stroke |
03
Features
| 230V | |
| 8.5h | |
| 1100KW | |
| 1000KW | |
| 3l | |
| , | |
| Coverage class | |
| Number of sockets | 1 |
| Noise level | 95dB |
| Starter | Manual |
04
Connectors
| Output port | USB port |
|---|
05
Dimensions and weight
| Height | 44.00cm |
|---|---|
| Width | 47.00cm |
| Depth | 32.00cm |
06
Colour
| Color |
|---|