The practical Fieldmann FZP 6015-E pruner offers a telescopic handle with a reach of up to 290 cm for easy tree maintenance. A powerful 750W motor drives a 25cm bar that can handle branches and thinner trunks. Adjustable head angle and automatic lubrication ensure a precise and smooth cut.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007786
FZP 6015-E
Parameters
01
General
| Type of device |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Chain speed | 10m/s |
03
Features
| Smart | No |
|---|---|
| Drive | 230V power supply |
| Oil tank capacity | 100ml |
| Chain division | 3/8'' |
| Strip type | Fieldmann |
| Chain type | Fieldmann |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| No |
05
Function
| Full battery indicator | Yes |
|---|---|
| Safety brake | Yes |
| Automatic lubrication | Yes |
| Quick chain tensioning | Yes |
06
Energy parameters
| Power input | 750W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Bar length | 25cm |
|---|---|
| Weight | 3.8kg |
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|