The modern Fieldmann FZK 70305-0 cordless cultivator with a brushless motor can handle even harder soil effortlessly. The practical folding handle and support wheels make it easy to handle and store. Compatible with 20V FAST POWER batteries.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005483
FZK 70305-0
Parameters
01
General
| Type of device |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Cutting Depth | 22cm |
|---|---|
| Cutting width | 360mm |
| Starter | Electric |
05
Equipment
| Yes | |
| Number of Blades | |
| Work tool | Blade roller |
| Blade Diameter | 22cm |
| Folding handle | Yes |
06
Dimensions and weight
| Weight | 8.0kg |
|---|
07
Colour
| Color | Green |
|---|