The modern Fieldmann FZS 70705-0 cordless brushcutter can handle not only tall grass, but also more demanding bushes. The ergonomic design with a double handle and shoulder strap ensures comfortable work. It is part of the FAST POWER 20V cordless program, which allows you to share batteries between multiple machines.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004663
FZS 70705-0
Parameters
01
General
| Type of device | Weed trimmer |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | Yes |
| Cutting width | 350mm |
| Cutting system | Two Strings |
| Head angle adjustment | No |
05
Equipment
| Yes | |
| Telescopic handle | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Spare string included | No |
| Spare blades included | Yes |
| No |
06
Function
| Full battery indicator | Yes |
|---|---|
| Automatic string move | Yes |
| Semi-automatic |
07
Dimensions and weight
| Length of string | 2m |
|---|---|
| String diameter | 2.0mm |
| Weight | 4.6kg |
08
Colour
| Color | Black - Green |
|---|