The powerful Fieldmann FDW 202205-E high-pressure washer provides a powerful pressure of 165 bar for efficient cleaning of a wide variety of surfaces. Stable operation is ensured by a motor with a power input of 2200 W and a high flow rate of 450 l/h. The practical variable nozzle and self-priming function expand the possibilities of its use.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005048
Voltage/ frequency: 230-240V, 50Hz
Power: 2200W
Max. pressure: 165Bar
Max. rated flow: 450L/h
Power cord length: 5m
High pressure hose length: 5m
Metal gun with adjustable Nozzle
Metal pump
Standard Soap Bottle
Turbo nozzle
Car brush
Patio cleaner
Wheels
Declared guaranteed sound power level: 98dB(A)
Self-priming pump
FDW 202205-E
Parameters
01
General
| Type of device | High-pressure cleaner |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Flow rate | 450l |
| Maximum pressure | 165.0MPa |
03
Features
| Adjustable handle | No |
|---|---|
| Shampoo option | Yes |
04
Function
| Yes |
05
Energy parameters
| Power input | 2200W |
|---|
06
Dimensions and weight
| Height | 85.70cm |
|---|---|
| Width | 32.50cm |
| Depth | 37.30cm |