The Fieldmann FDTP 2100-E hot melt gun with 100 W is ready for use in 3-5 minutes. The rod diameter of 11 mm and the melting capacity of 9-16 g ensure universal use. The ergonomic design allows for comfortable and secure bonding.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004263
Glue Gun
Voltage/Frequency: 230V/50Hz
Power: 100W
Glue stick diameter 11 mm
Melting ability:9-16g
Preheat time:3-5min
Weight 0,2 kg
Voltage/Frequency: 230V/50Hz
Power: 100W
Glue stick diameter 11 mm
Melting ability:9-16g
Preheat time:3-5min
Weight 0,2 kg
FDTP 2100-E
Parameters
01
General
| Determination | Workshop |
|---|---|
| Type of device | Melting pistol |
02
Power
| Drive |
|---|
03
Features
04
Energy parameters
| Power input | 100W |
|---|
05
Power supply
| Power | Network |
|---|
06
Dimensions and weight
| Height | 5.30cm |
|---|---|
| Width | 15.20cm |
| Depth | 24.30cm |
| Weight | 0.4kg |
07
Colour
| Color | Green |
|---|