The powerful Fieldmann FZS 5025-B petrol brushcutter with a two-stroke engine with a capacity of 51.7 cm³ can handle even dense vegetation. The ergonomic handle and adjustable strap ensure comfortable handling. The innovative Twist & Go system makes it easy to change strings.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005291
FZS 5025-B
Parameters
01
General
| Type of device | Weed trimmer |
|---|
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 51.7cm3 |
| Horsepower | 1.45KW |
| Engine type | 2-stroke |
03
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | Yes |
| Cutting width | 440mm |
| Petrol tank capacity | 1l |
| Cutting system | Two Strings |
| Head angle adjustment | No |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Telescopic handle | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Spare string included | No |
| Spare blades included | Yes |
| Yes |
05
Function
| Automatic string move | Yes |
|---|---|
| Quick rewind |
06
Dimensions and weight
| String diameter | 2.4mm |
|---|---|
| Weight | 11.2kg |