The Fieldmann FZV 2004-E electric scarifier with 1500 watts is ideal for medium-sized lawns. It offers two interchangeable rollers for scarifying and aeration, and depth adjustment in the range of -12 to +4 mm. Thanks to the 40 l grass catcher, the lawn remains clean after work.
Expand short description
Full description
Product ID: 50002344
FZV 2004-E
Parameters
01
General
| Type of device | Verticulator |
|---|
02
Power
| Engine type |
|---|
03
Features
| 16 | |
| Yes | |
| Cutting width | 320mm |
| Height adjustable handle | No |
| Cutting height | -12 + 4 mm |
| Recommended working space | 800m2 |
| Bag capacity | 40l |
| Height position counter | 4 |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Work tool | , Blade roller |
|---|---|
| 20 | |
| Safety switch | Yes |
| Carrying handle | Yes |
05
Function
| Central adjustment of cutting | Yes |
|---|---|
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1500W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Material
09
Colour
| Color | Green, Black |
|---|