The robust Fieldmann FZK 6115-139BL petrol cultivator with a LONCIN 139cc engine and a working width of 59 cm can handle even more demanding soil work. The robust construction with six steel blades with a diameter of 26 cm ensures efficient cultivation. The practical transport wheel makes handling easier.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007679
FZK 6115-139BL
Parameters
01
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 139.0cm3 |
| Horsepower | 2.40KW |
| Engine type | 4-stroke |
02
Features
| Cutting Depth | 26cm |
|---|---|
| Cutting width | 590mm |
| Petrol tank capacity | 1l |
| Starter | Manual |
03
Equipment
| No | |
| Number of Blades | |
| Work tool | Blade roller |
| Blade Diameter | 26cm |
| Folding handle | No |
04
Energy parameters
| Power input | 2400W |
|---|
05
Dimensions and weight
| Weight | 30.0kg |
|---|
06
Colour
| Color | Green |
|---|