The powerful Fieldmann FDU 2120-E electric vacuum cleaner with a power of 1200 W can handle dust, sawdust and spilled liquid. The practical 20-litre stainless steel container provides plenty of space for dirt. The tapered attachment and castors make cleaning easy and convenient.
Expand short description
Full description
Product ID: 41013659
Electric wet and dry vacuum cleaner FDU 2120-E
- Power consumption: 1200 W
- Solid cotton filter
- Stainless steel container: 20 l capacity
- Plastic hose: length 1.5 m
- Aluminum telescopic tube: length 0.85 m
- Power cable: length 3.25 m
- Noise level: 80 dB
- Castors and handle
- Included: floor nozzle, tapered attachment, aluminum telescopic tube
Universal vacuum cleaner for the workshop and home
The FDU 2120-E vacuum cleaner is an ideal helper for the home, workshop and garage. With a power input of 1,200 W and a 20-litre stainless steel container, it can handle dust, sawdust and spills. The sturdy cotton filter captures even fine particles, so cleaning will be thorough. Practical wheels, handles and attachments make it easy to handle and clean hard-to-reach places.
FDU 2120-E
Parameters
01
General
| Type of device | Multi-purpose vacuum cleaner |
|---|---|
02
Features
| Noise level | 80dB |
|---|---|
| Cable length | 3.3m |
| Bag/container capacity | 20.0l |
03
Equipment
| HEPA filter | Yes |
|---|---|
| Tubes | Telescopic Metal |
| Turbo brush | No |
| Crevice |
04
Function
| Power control | No |
|---|---|
05
Energy parameters
| Power input | 1W |
|---|
06
Dimensions and weight
| Weight | 4.9kg |
|---|
07
Colour
| Color | Green |
|---|