The powerful Fieldmann FVC 5015-EK dirty water pump with integrated float offers a high output of 750 W and a maximum flow rate of 14,000 l/h. Reliably pumps out liquid up to a residual level of 2 cm. The robust design allows water to be pumped with solid particles up to 16 mm.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004956
Power input 750 W
Integrated float switch
Max. flow rate 14 000 l/hour
Max. depth of immersion 7 m
Max. delivery 8 m
Max. pressure 0,8 bar
Max. size of solid admixtures 16 mm
Power cable length 10 m
Water level required to switch on the pump:
Automatic mode: 15 cm
Manual mode: 7 cm
Residual water level:
Automatic mode: 5 cm
Manual mode: 2 cm
A 1" (25mm) or 1-1/4" (32mm) hose or a 1" threaded connection can be connected to the pump
FVC 5015-EK
Parameters
01
General
| Type of device | Immersion pump |
|---|
02
Intended use
| Method of use | Sludge |
|---|
03
Power
| Drive | |
|---|---|
| Maximum discharge | 8m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 14L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 7m |
| Drive | 230V power supply |
| Maximum size of solid additive | 16mm |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| Float switch | automatic |
|---|
06
Energy parameters
| Power input | 750W |
|---|
07
Power supply
| Cord length | 10m |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 42.00cm |
|---|---|
| Width | 22.00cm |
| Depth | 18.00cm |
09
Colour
| Color | Green |
|---|