The reliable Fieldmann FVC 2013-EK submersible dirty water pump with 400 W can pump up to 7,500 liters per hour and can handle solid particles up to 25 mm. The automatic float switch ensures safe operation and easy operation. With a universal hose connection and a 10m cable, it is an ideal choice for both home and garden.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007325
Submersible sludge pump
Power 400 W
Float switch - AUTOMATIC
Max. transported quantity - 7,500 l/hour
Max. delivery - 6 m
Max. immersion depth - 5 m
Max. size of solid admixtures - 35 mm
Max. medium temperature - 35 °C
Included in the package is ahose coupling with the option of connecting to a 1"/2" hose
Power cable - 10 m
Dimensions WxH: 23x32,5 cm
Power 400 W
Float switch - AUTOMATIC
Max. transported quantity - 7,500 l/hour
Max. delivery - 6 m
Max. immersion depth - 5 m
Max. size of solid admixtures - 35 mm
Max. medium temperature - 35 °C
Included in the package is ahose coupling with the option of connecting to a 1"/2" hose
Power cable - 10 m
Dimensions WxH: 23x32,5 cm
FVC 2013-EK
Parameters
01
General
| Type of device | Immersion pump |
|---|
02
Intended use
| Method of use | Sludge |
|---|
03
Power
| Drive | |
|---|---|
| Maximum discharge | 6m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 7L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 5m |
| Drive | 230V power supply |
| Maximum size of solid additive | 25mm |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| Float switch | automatic |
|---|
06
Energy parameters
| Power input | 400W |
|---|
07
Power supply
| Cord length | 10m |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 32.50cm |
|---|---|
| Width | 23.00cm |
09
Colour
| Color | Green |
|---|