The reliable Fieldmann FVC 2003-EK dirty water pump with an output of 400 W can pump up to 7,500 liters per hour. The durable design allows a dive to a depth of 5 meters and a displacement of up to 6 meters. A practical float switch ensures automatic operation and safety.
Expand short description
Full description
Product ID: 50000121
SUBMERSIBLE PUMP
Power: 400 Watts
Max. Water flow rate: 7500 l / h
Max. displacement of 6 m
Max. immersion depth: 5 m
Max. size of solids (dirt) medium: 25 mm
Max. medium temperature: 35 ° C
Automatic float switch
Cord Length: 10 m
Power: 400 Watts
Max. Water flow rate: 7500 l / h
Max. displacement of 6 m
Max. immersion depth: 5 m
Max. size of solids (dirt) medium: 25 mm
Max. medium temperature: 35 ° C
Automatic float switch
Cord Length: 10 m
FVC 2003-EK
Parameters
01
General
| Type of device | Immersion pump |
|---|
02
Intended use
| Method of use | Sludge |
|---|
03
Power
| Drive | |
|---|---|
| Maximum discharge | 6m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 7L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 5m |
| Drive | 230V power supply |
| Maximum size of solid additive | 25mm |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| Float switch | automatic |
|---|
06
Energy parameters
| Power input | 400W |
|---|
07
Power supply
| Cord length | 10m |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 33.00cm |
|---|---|
| Width | 23.00cm |
09
Colour
| Color | Green |
|---|