The Fieldmann FVC 2004-EK universal submersible pump with 400 W offers a 3-in-1 function for clean, sludge and low water levels. A reliable float switch ensures automatic operation. The package includes a non-return valve and two interchangeable covers.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007674
Submersible 3-in-1 pump
3in1 function - low suction; clean water; sludge water
Power consumption - 400W
Non-return valve included in the package
Automatic float switch
Max. flow rate 8000 l/h
Max. delivery 6 m
Max. immersion depth 5 m
Max. size ofsolid admixtures - 1/ 5/ 35 mm
Compatible hose diameters - 1"; 1-1/4"; 1-1/2"
The length of the supply cable is 10 m
Package contents: pump, clean and dirty water attachment, instructions for use
3in1 function - low suction; clean water; sludge water
Power consumption - 400W
Non-return valve included in the package
Automatic float switch
Max. flow rate 8000 l/h
Max. delivery 6 m
Max. immersion depth 5 m
Max. size ofsolid admixtures - 1/ 5/ 35 mm
Compatible hose diameters - 1"; 1-1/4"; 1-1/2"
The length of the supply cable is 10 m
Package contents: pump, clean and dirty water attachment, instructions for use
FVC 2004-EK
Parameters
01
General
| Type of device | Immersion pump |
|---|
02
Intended use
| Method of use | Sludge |
|---|
03
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Maximum discharge | 6m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 8000L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 5m |
| Maximum size of solid additive | 35mm |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| No | |
| Float switch | automatic |
06
Energy parameters
| Power input | 400W |
|---|
07
Power supply
| Cord length | 10m |
|---|
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|