The compact Fieldmann FVC 2011-EC submersible pump with 250 watts pumps up to 5,000 liters of clean water per hour. A practical float switch ensures automatic operation and safety. The universal hose connection and compact dimensions make it easy to use in the home and garden.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007324
Submersible pump for clean water
Power 250 W
Max. transported amount of water 5,000 l/h
Max. delivery 6 m
Max. immersion depth 5 m
Max. size of solid admixtures 5 mm
Max. medium temperature 35 °C
Automatic float switch
Included in the package is ahose coupling with the option of connecting to a 1"/2" hose
Power cable: 10 m
Dimensions WxH: 22x27 cm
A 1" (25mm) or 1-1/4" (32mm) hose or a 1" threaded connection can be connected to the pump
Power 250 W
Max. transported amount of water 5,000 l/h
Max. delivery 6 m
Max. immersion depth 5 m
Max. size of solid admixtures 5 mm
Max. medium temperature 35 °C
Automatic float switch
Included in the package is ahose coupling with the option of connecting to a 1"/2" hose
Power cable: 10 m
Dimensions WxH: 22x27 cm
A 1" (25mm) or 1-1/4" (32mm) hose or a 1" threaded connection can be connected to the pump
FVC 2011-EC
Parameters
01
General
| Type of device | Submersible pump - clean water |
|---|
02
Intended use
| Method of use | For Clean Water |
|---|
03
Power
| Drive | |
|---|---|
| Maximum discharge | 6m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 5L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 5m |
| Drive | 230V power supply |
| Maximum size of solid additive | 5mm |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| Float switch | automatic |
|---|
06
Energy parameters
| Power input | 250W |
|---|
07
Power supply
| Cord length | 10m |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 27.00cm |
|---|---|
| Width | 22.00cm |