The powerful Fieldmann FZR 5114-170B petrol lawnmower with travel and a width of 51 cm offers a 4-in-1 mowing system, central height adjustment and a robust steel chassis. Ideal for areas up to 1800 m².
Expand short description
Full description
Product ID: 50004081
Engine: OHV RATO SV 170-S, 2,8 kW
Deck: Steel
Cutting width: 51cm 4 in 1 cutting system – collecting, side & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 8 Positions
Cutting height: 25-80 mm
Travel speed 3.2 km/h
Collecting Bag: 62l
Foldinghandler with comfortable soft grip
Adjustable handle - 2 possition
Weight: 30 kg
Deck: Steel
Cutting width: 51cm 4 in 1 cutting system – collecting, side & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 8 Positions
Cutting height: 25-80 mm
Travel speed 3.2 km/h
Collecting Bag: 62l
Foldinghandler with comfortable soft grip
Adjustable handle - 2 possition
Weight: 30 kg
FZR 5114-170B
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 170.0cm3 |
| Horsepower | 2.80KW |
| Engine type | OHV |
03
Features
| Soft grip | Yes |
|---|---|
| Petrol tank capacity | 1.5l |
| Oil tank capacity | 500ml |
| Cutting width | 510mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 25-80 mm |
| Recommended working space | 1800m2 |
| Bag capacity | 62l |
| Height position counter | 8 |
| Petrol tank capacity | 2l |
| Starter | Manual |
04
Equipment
| Carrying handle | Yes |
|---|---|
| Folding handle | Yes |
05
Function
| System 4in1 | Yes |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | Yes |
| Working depth adjustment | Yes |
| Self propelled | Yes |
06
Appearance and design
| Chassis | Steel |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 30.0kg |
|---|