Petrol Self Propelled Lawn Mower
4 in 1 Cutting System
Engine: OHV RATO SV 145-S, 2.5 kW
Deck: Steel
Cutting width: 46cm
4 in 1 cutting system – collecting, side & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 8 Positions
Cutting height: 30-80mm
Collecting Bag: 60l
Folding handler with comfortable soft grip
Ball bearing wheels, front 178mm, rear 254mm
Weight: 33kg
4 in 1 Cutting System
Engine: OHV RATO SV 145-S, 2.5 kW
Deck: Steel
Cutting width: 46cm
4 in 1 cutting system – collecting, side & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 8 Positions
Cutting height: 30-80mm
Collecting Bag: 60l
Folding handler with comfortable soft grip
Ball bearing wheels, front 178mm, rear 254mm
Weight: 33kg
FZR 4614-144B
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 145.0cm3 |
| Horsepower | 2.50KW |
| Engine type | 4-stroke |
03
Features
| Soft grip | Yes |
|---|---|
| Max. speed | 3km/h |
| Petrol tank capacity | 1.0l |
| Two-handed handle | Yes |
| Oil tank capacity | 500ml |
| Cutting width | 460mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 30-80 mm |
| Recommended working space | 1000m2 |
| Bag capacity | 60l |
| Height position counter | 8 |
| Petrol tank capacity | 1l |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Manual |
04
Equipment
| Carrying handle | Yes |
|---|---|
| Folding handle | Yes |
| Yes |
05
Function
| System 4in1 | Yes |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Full bin indicator | Yes |
| Mulching | Yes |
| Self propelled | Yes |
06
Appearance and design
| Chassis |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 33.0kg |
|---|
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|