The practical FIELDMANN FDPO 200711-E reciprocating saw with a power of 710 W is ideal for cutting wood, metal and plastic. The ergonomic softened handle ensures comfortable handling while working. The quick-release chuck allows you to easily change the saw blade without tools.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004258
Mains voltage AC 230 V, 50 Hz
Power input 710 W
Stroke speed 0–2800 min-1
Cutting depth, wood 115 mm
Cutting depth, iron 5 mm
Cutting depth, metal pipe 60 mm
Quick-action chuck
Ergonomic and soft grip
Weight 2 kg
Power input 710 W
Stroke speed 0–2800 min-1
Cutting depth, wood 115 mm
Cutting depth, iron 5 mm
Cutting depth, metal pipe 60 mm
Quick-action chuck
Ergonomic and soft grip
Weight 2 kg
FDPO 200711-E
Parameters
01
General
| Type of device | Saber saw |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Cut to | 115mm |
|---|---|
| Drive | 230V power supply |
| Swivel handle | No |
04
Equipment
| Safety switch | No |
|---|
05
Energy parameters
| Power input | 710W |
|---|
06
Dimensions and weight
| Weight | 2.0kg |
|---|