Petrol Self Propelled Lawn Mower
3 in 1 Cutting System
Engine: OHV, 139cc, 2,2 kW
Deck: Steel
Cutting width: 46cm
3 in 1 cutting system – collecting & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 5 Positions
Cutting height: 25-75mm
Collecting Bag: 55l
Weight: 28 kg
Technical parameters:
Folding handle
Ball bearing wheels, front 178mm, rear 204mm
Declared Guaranteed Sound Power Level: 96dB
3 in 1 Cutting System
Engine: OHV, 139cc, 2,2 kW
Deck: Steel
Cutting width: 46cm
3 in 1 cutting system – collecting & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 5 Positions
Cutting height: 25-75mm
Collecting Bag: 55l
Weight: 28 kg
Technical parameters:
Folding handle
Ball bearing wheels, front 178mm, rear 204mm
Declared Guaranteed Sound Power Level: 96dB
Expand short description
Full description
Product ID: 50003117
Petrol Self Propelled Lawn Mower
3 in 1 Cutting System
Engine: OHV, 139cc, 2,2 kW
Deck: Steel
Cutting width: 46cm
3 in 1 cutting system – collecting & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 5 Positions
Cutting height: 25-75mm
Collecting Bag: 55l
Weight: 28 kg
Technical parameters:
Folding handle
Ball bearing wheels, front 178mm, rear 204mm
Declared Guaranteed Sound Power Level: 96dB
3 in 1 Cutting System
Engine: OHV, 139cc, 2,2 kW
Deck: Steel
Cutting width: 46cm
3 in 1 cutting system – collecting & rear discharge, mulching
Central height adjustment - 5 Positions
Cutting height: 25-75mm
Collecting Bag: 55l
Weight: 28 kg
Technical parameters:
Folding handle
Ball bearing wheels, front 178mm, rear 204mm
Declared Guaranteed Sound Power Level: 96dB
FZR 4608-B
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 139.0cm3 |
| Horsepower | 2.20KW |
| Engine type | 4-stroke |
03
Features
| Soft grip | Yes |
|---|---|
| Max. speed | 3km/h |
| Petrol tank capacity | 1.2l |
| Two-handed handle | Yes |
| Oil tank capacity | 600ml |
| Cutting width | 460mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 25-75 mm |
| Recommended working space | 1000m2 |
| Bag capacity | 55l |
| Height position counter | 5 |
| Petrol tank capacity | 1l |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Manual |
04
Equipment
| Carrying handle | Yes |
|---|---|
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Full bin indicator | No |
| Mulching | Yes |
| Self propelled | Yes |
06
Appearance and design
| Chassis |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 28.0kg |
|---|
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|