FZR 1050-E Electric Cylinder Mower
Power 400W
Cutting width 38 cm
5 blades
Cutting height 13 – 38 mm
Textile grass catcher 45 l
Folding handle bar
Can be used as a hand push mower
Power 400W
Cutting width 38 cm
5 blades
Cutting height 13 – 38 mm
Textile grass catcher 45 l
Folding handle bar
Can be used as a hand push mower
FZR 1050-E
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Cylinder |
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Soft grip | No |
|---|---|
| Two-handed handle | Yes |
| Cutting width | 380mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 13 - 38 mm |
| Recommended working space | 300m2 |
| Bag capacity | 45l |
| Height position counter | 4 |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Carrying handle | No |
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | No |
| Full bin indicator | No |
| Mulching | No |
| Self propelled | No |
06
Energy parameters
| Power input | 400W |
|---|
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Dimensions and weight
| Weight | 12.9kg |
|---|
09
Colour
| Color | Black/Green |
|---|