RAIN WATER PUMP
Power input 250 W
Max. flow rate 2,000 l/hour
Max. depth of immersion 7 m
Max. delivery 8 m
Max. size of solid admixtures 3 mm
Power cable length 10 m
Floating switch
Power input 250 W
Max. flow rate 2,000 l/hour
Max. depth of immersion 7 m
Max. delivery 8 m
Max. size of solid admixtures 3 mm
Power cable length 10 m
Floating switch
Expand short description
Full description
Product ID: 50002111
RAIN WATER PUMP
Power input 250 W
Max. flow rate 2,000 l/hour
Max. depth of immersion 7 m
Max. delivery 8 m
Max. size of solid admixtures 3 mm
Power cable length 10 m
Floating switch
A 1" (25mm) or 1-1/4" (32mm) hose or a 1" threaded connection can be connected to the pump
Power input 250 W
Max. flow rate 2,000 l/hour
Max. depth of immersion 7 m
Max. delivery 8 m
Max. size of solid admixtures 3 mm
Power cable length 10 m
Floating switch
A 1" (25mm) or 1-1/4" (32mm) hose or a 1" threaded connection can be connected to the pump
FVC 3002-ED
Parameters
01
General
| Type of device | Submersible pump - clean water |
|---|
02
Intended use
| Method of use | Barrel |
|---|
03
Power
| Drive | |
|---|---|
| Maximum discharge | 8m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 2L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 7m |
| Drive | 230V power supply |
| Maximum size of solid additive | 3mm |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| Float switch | automatic |
|---|
06
Energy parameters
| Power input | 250W |
|---|
07
Power supply
| Cord length | 10m |
|---|
08
Dimensions and weight
| Height | 25.00cm |
|---|---|
| Width | 19.00cm |
| Depth | 16.00cm |
09
Colour
| Color | Green |
|---|