The practical Fieldmann FZR 4006-80B petrol lawn mower without a drive is ideal for gardens without access to electricity. The lightweight construction and reliable four-stroke RATO engine ensure easy handling and efficient mowing. You can adjust the cutting height in three levels.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007322
Four-stroke engine RATO 80 cm3, 1.4 kW
Mowing width 39 cm
Mowing height adjustment - 3 positions: 30, 48 and 66 mm
Grass bag volume: 35 l
Weight 14.5 kg
Recommended mowing area 650 m2
Mowing width 39 cm
Mowing height adjustment - 3 positions: 30, 48 and 66 mm
Grass bag volume: 35 l
Weight 14.5 kg
Recommended mowing area 650 m2
FZR 4006-80BH
Parameters
01
General
| Type of device | Rotating garden lawn mower |
|---|---|
| Mower type | Rotary |
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 80.0cm3 |
| Horsepower | 1.40KW |
| Engine type | 4-stroke |
03
Features
| Soft grip | No |
|---|---|
| Petrol tank capacity | 1.0l |
| Two-handed handle | Yes |
| Oil tank capacity | 400ml |
| Cutting width | 400mm |
| Height adjustable handle | No |
| Cutting height | 30-66 mm |
| Recommended working space | 650m2 |
| Bag capacity | 35l |
| Height position counter | 3 |
| Petrol tank capacity | 1l |
| Cutting system | Knife |
| Starter | Manual |
04
Equipment
| Carrying handle | No |
|---|---|
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | Yes |
| Mulching | No |
| Self propelled | No |
06
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 14.5kg |
|---|
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|