The powerful Fieldmann FVC 6010-B petrol garden pump offers a maximum flow rate of up to 20,000 l/h and a discharge of 30 m. The robust construction with a protective frame ensures stability and easy transport. The practical two-stroke engine allows you to pump water even without access to electricity.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004095
Petrol Garden Pump
Engine type: 2 – stroke 52.0cc, single cylinder
Power output: 1.45 kW
Fuel mixing ratio 1:25
Max. delivery 30 m
Max. depth of immersion 7 m
Max. flow rate 20 000 l/hour
Hose connection options: Inlet: 1" ; Outlet: 1" / 1.5"
Engine type: 2 – stroke 52.0cc, single cylinder
Power output: 1.45 kW
Fuel mixing ratio 1:25
Max. delivery 30 m
Max. depth of immersion 7 m
Max. flow rate 20 000 l/hour
Hose connection options: Inlet: 1" ; Outlet: 1" / 1.5"
FVC 6010-B
Parameters
01
General
| Type of device | Garden pump |
|---|
02
Intended use
| Method of use | For Clean Water |
|---|
03
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Maximum discharge | 30m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 2L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 7m |
| Drive | Gasoline |
05
Equipment
| Float switch | No |
|---|
06
Energy parameters
| Power input | 1W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Height | 55.00cm |
|---|---|
| Width | 50.00cm |
| Depth | 60.00cm |
08
Colour
| Color | Green |
|---|