The powerful Fieldmann FZP 6518-B petrol chainsaw with a robust 65 cc engine and 2.9 kW power can handle even demanding wood cutting. The practical 45 cm bar and automatic chain lubrication ensure efficient work. The low weight of 6.6 kg makes it easy to handle.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007726
Petrol chainsaw
Engine: 2-stroke single cylinder 65 cm3
Power: 2.9 kW
Bar and Chain: 450mm (18")
Automatic deletion
Chain Pitch: 0.325"
Guide Groove Width: 0.058"
72 articles
Weight: 6.6 kg
Package contents: saw, bar, chain, manual
Engine: 2-stroke single cylinder 65 cm3
Power: 2.9 kW
Bar and Chain: 450mm (18")
Automatic deletion
Chain Pitch: 0.325"
Guide Groove Width: 0.058"
72 articles
Weight: 6.6 kg
Package contents: saw, bar, chain, manual
FZP 6518-B
Parameters
01
General
| Type of device | Chain saw |
|---|
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 65.0cm3 |
| Horsepower | 2.90KW |
| Chain speed | 24m/s |
03
Features
| Petrol tank capacity | 0.8l |
|---|---|
| Oil tank capacity | 260ml |
| Chain division | 3/8'' |
| Strip type | Fieldmann |
| Chain type | Fieldmann |
| Supporting teeth | Steel |
04
Equipment
| No | |
| Safety switch | Yes |
| Yes |
05
Function
| Safety brake | Yes |
|---|---|
| Automatic lubrication | Yes |
| Quick chain tensioning | No |
06
Dimensions and weight
| Width of moving cells | 1.5mm |
|---|---|
| Guide groove width | 1.5mm |
| Bar length | 45cm |
| Weight | 6.6kg |
07
Colour
| Color | Black/Green |
|---|