The powerful Fieldmann FZP 56516-B petrol chainsaw with a 56.5 cm³ engine and 2.5 kW power can handle branches and logs. Thanks to the Easy Start system and automatic lubrication, it is ideal for everyday work. The ergonomic handle ensures comfortable operation.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005482
FZP 56516-B
Parameters
01
General
| Type of device | Chain saw |
|---|
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 56.5cm3 |
| Horsepower | 2.50KW |
03
Features
| Petrol tank capacity | 0.7l |
|---|---|
| Oil tank capacity | 240ml |
| Chain division | .325'' |
| Strip type | Fieldmann |
| Chain type | Fieldmann |
| Supporting teeth | Steel |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Yes |
05
Function
| Safety brake | Yes |
|---|---|
| Automatic lubrication | Yes |
| Quick chain tensioning | No |
06
Dimensions and weight
| Guide groove width | 1.5mm |
|---|---|
| Bar length | 40cm |
| Height | 23.80cm |
| Width | 23.80cm |
| Depth | 32.30cm |
| Weight | 5.6kg |
07
Colour
| Color | Black/Green |
|---|