The powerful Fieldmann FZP 25412-B petrol chainsaw offers a compact design for comfortable one-handed handling. The powerful 2-stroke engine with an output of 1 kW ensures fast and precise cuts. Automatic lubrication and a tooth rest increase workflow and safety.
Expand short description
Full description
Product ID: 50008175
One-handed petrol chainsaw
Engine: 2-stroke single-cylinder 25.4 cm³
Power: 1 kW
Bar and chain: 12""/30cm (3/8""; 1.3mm; 45 links)
Automatic lubrication
Bumber spike
Oil tank: 210 ml
Fuel tank: 230 ml
Weight without accessories: 3.3 kg
Declared noise level: 113 dB(A)
Package contents: Saw, bar, chain, fuel mixture measuring cup, installation set, manual
Engine: 2-stroke single-cylinder 25.4 cm³
Power: 1 kW
Bar and chain: 12""/30cm (3/8""; 1.3mm; 45 links)
Automatic lubrication
Bumber spike
Oil tank: 210 ml
Fuel tank: 230 ml
Weight without accessories: 3.3 kg
Declared noise level: 113 dB(A)
Package contents: Saw, bar, chain, fuel mixture measuring cup, installation set, manual
FZP 25412-B
Parameters
01
General
| Type of device | Chain saw |
|---|
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 25.4cm3 |
| Horsepower | 1.00KW |
| Chain speed | 13m/s |
03
Features
| Petrol tank capacity | 0.5l |
|---|---|
| Oil tank capacity | 210ml |
| Chain division | 3/8'' |
| Strip type | Fieldmann |
| Chain type | Fieldmann |
| Supporting teeth | Steel |
04
Equipment
| No | |
| Safety switch | Yes |
| Yes |
05
Function
| Safety brake | Yes |
|---|---|
| Automatic lubrication | Yes |
| Quick chain tensioning | No |
06
Dimensions and weight
| Width of moving cells | 1.3mm |
|---|---|
| Guide groove width | 1.3mm |
| Bar length | 30cm |
| Weight | 3.3kg |
07
Colour
| Color | Black/Green |
|---|