The compact Fieldmann FZS 3004-B petrol brushcutter with a two-stroke 25.4 cm³ engine can handle overgrown grass and self-seeded trees. The ergonomic handle and light weight make it ideal for longer work. It offers a cutting width of 43 cm and two mowing options.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007676
FZS 3004-B
Parameters
01
General
| Type of device | Weed trimmer |
|---|
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Motor displacement | 25.4cm3 |
| Horsepower | 0.75KW |
| Engine type | 2-stroke |
03
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | Yes |
| Cutting width | 430mm |
| Petrol tank capacity | 1l |
| Cutting system | Two Strings |
| Head angle adjustment | No |
04
Equipment
| No | |
| Safety switch | Yes |
| Telescopic handle | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Spare string included | No |
| Spare blades included | Yes |
| No |
05
Function
| Automatic string move | Yes |
|---|---|
| Quick rewind |
06
Dimensions and weight
| String diameter | 2.4mm |
|---|---|
| Weight | 5.8kg |