The elegant Fieldmann FZR 1010 manual cylinder mower offers precise grass cutting with 5 sharp blades. The infinitely variable cutting height adjustment from 14 to 47 mm enables perfect lawn care. The lightweight design and foldable handle ensure easy storage.
Expand short description
Full description
Product ID: 50001618
FZR 1010 Hand Push Cylinder Mower
Cutting width 40 cm
5 blades
Cutting height 14 – 47 mm
Fluent adjustment of cutting height
Textile grass catcher 27 l
Folding handle bar
Weight 8,8 Kg
Includes: Cylinder mower, textile grass catcher, installation kit, instruction manual
Cutting width 40 cm
5 blades
Cutting height 14 – 47 mm
Fluent adjustment of cutting height
Textile grass catcher 27 l
Folding handle bar
Weight 8,8 Kg
Includes: Cylinder mower, textile grass catcher, installation kit, instruction manual
FZR 1010
Parameters
01
General
| Type of device | Spindle mower |
|---|---|
| Mower type | Cylinder |
02
Power
| Drive |
|---|
03
Features
| Adjustable handle | No |
|---|---|
| Soft grip | No |
| Two-handed handle | Yes |
| Cutting width | 400mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | 14 - 47 mm |
| Recommended working space | 150m2 |
| Bag capacity | 27l |
| Cutting system | Knife |
04
Equipment
| Telescopic handle | No |
|---|---|
| Carrying handle | No |
| Folding handle | Yes |
| No |
05
Function
| System 4in1 | No |
|---|---|
| Central adjustment of cutting | No |
| Mulching | No |
| Self propelled | No |
06
Appearance and design
| Chassis |
|---|
07
Dimensions and weight
| Weight | 8.8kg |
|---|
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|