The compact FIELDMANN FDP 200451-E jigsaw with 450 watts is ideal for precise cuts in wooden materials. Infinitely variable speed control ensures a clean cut without damaging the surface. The ergonomic handle and metal base provide comfortable handling.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004912
The electric straight saw from the renowned manufacturer FIELDMANN ensures a precise cut thanks to easy speed control. This saw achieves sufficient power thanks to the full use of 450W power. In addition to the ergonomic handle, the soft handle also ensures comfortable work. In the package you will also find 1 saw blade.
Key properties:
Sufficient power 450W
Continuous engine speed control
Metal base and ergonomic handle for comfortable work
1 spare saw blade included
Technical parameters:
Voltage 230V / 50 Hz
Power: 450 W
No-load speed: 0 - 3,000 rpm
Maximum cut: 55-60 mm
Included in the package: jigsaw, 1 saw blade, HEX key
Weight 2 kg
Key properties:
Sufficient power 450W
Continuous engine speed control
Metal base and ergonomic handle for comfortable work
1 spare saw blade included
Technical parameters:
Voltage 230V / 50 Hz
Power: 450 W
No-load speed: 0 - 3,000 rpm
Maximum cut: 55-60 mm
Included in the package: jigsaw, 1 saw blade, HEX key
Weight 2 kg
FDP 200451-E
Parameters
01
General
| Type of device | Straight line saw |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Cut to | 60mm |
|---|---|
| Drive | 230V power supply |
| Swivel handle | No |
| Soft grip | No |
04
Energy parameters
| Power input | 450W |
|---|
05
Dimensions and weight
| Weight | 1.4kg |
|---|