Voltage 230 V / 50 Hz
Input power 1,050 W
No load motor speed 0–1,050 rpm
0–5,200 impacts / minimum 2.8 J
Maximum drilling of concrete: 26 mm, metal 13 mm, wood: 42 mm
3 drills and 2 chisels
1 chuck
SDS-PLUS system
Plastic case
Input power 1,050 W
No load motor speed 0–1,050 rpm
0–5,200 impacts / minimum 2.8 J
Maximum drilling of concrete: 26 mm, metal 13 mm, wood: 42 mm
3 drills and 2 chisels
1 chuck
SDS-PLUS system
Plastic case
Expand short description
Full description
Product ID: 50003588
Voltage 230 V / 50 Hz
Input power 1,050 W
No load motor speed 0–1,050 rpm
0–5,200 impacts / minimum 2.8 J
Maximum drilling of concrete: 26 mm, metal 13 mm, wood: 42 mm
3 drills and 2 chisels
1 chuck
SDS-PLUS system
Plastic case
Weight 6 kg
Input power 1,050 W
No load motor speed 0–1,050 rpm
0–5,200 impacts / minimum 2.8 J
Maximum drilling of concrete: 26 mm, metal 13 mm, wood: 42 mm
3 drills and 2 chisels
1 chuck
SDS-PLUS system
Plastic case
Weight 6 kg
FDV 211050-E SDS
Parameters
01
General
| Type of device | Hammer drill |
|---|
02
Power
| Drive |
|---|
03
Features
| Drive | 230V power supply |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 42mm |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Quick-clamping chuck | Yes |
| Water level | No |
05
Function
| Functions | Drilling/Impact |
|---|---|
| Full battery indicator | No |
| Light | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1050W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Height | 29.00cm |
|---|---|
| Width | 10.00cm |
| Depth | 39.00cm |
08
Colour
| Color | Green |
|---|