The reliable Fieldmann FDV 201205-E hammer drill with a 1,200 W motor offers two drilling speeds and a metal chuck for easy tool changes. Electronic speed control ensures precise work. The robust construction and ergonomic handle guarantee a long service life and comfort.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005107
The FIELDMANN impact drill is a premium machine that should not be missing in the equipment of any handyman or professional. It impresses above all with its precise processing, which, compared to the competition, offers a power of 1,200 W in connection with a metal chuck up to 13 mm in diameter, together with the possibility of setting the speed of rotation directly on the switch. In combination with an ergonomic handle and an additional handle, it ensures excellent controllability and great comfort even during long and precise drilling.
Key properties:
• Above average power of 1,200W
• Max drilling diameter 13 mm
• 2 drilling speeds: 0-1100 rpm; 0-3000rpm
• Robust gearbox and long-life bearings
• Electronic speed control directly on the switch
• Metal clamping chuck for trouble-free tool change
• Right- and left-hand function and drilling depth gauge
• Additional handle with softened elements
Package contents:
• Drill
• Drilling depth indicator
• additional handle
• plastic case
Technical parameters:
Voltage: 230 V / 50 Hz
Power: 1200 W
2 drilling speeds: I: 0-1100rpm; II: 0-3000 rpm
Chuck size: 13 mm
Possibility of drilling and impact drilling
Side handle and depth stop
Including a plastic case
Key properties:
• Above average power of 1,200W
• Max drilling diameter 13 mm
• 2 drilling speeds: 0-1100 rpm; 0-3000rpm
• Robust gearbox and long-life bearings
• Electronic speed control directly on the switch
• Metal clamping chuck for trouble-free tool change
• Right- and left-hand function and drilling depth gauge
• Additional handle with softened elements
Package contents:
• Drill
• Drilling depth indicator
• additional handle
• plastic case
Technical parameters:
Voltage: 230 V / 50 Hz
Power: 1200 W
2 drilling speeds: I: 0-1100rpm; II: 0-3000 rpm
Chuck size: 13 mm
Possibility of drilling and impact drilling
Side handle and depth stop
Including a plastic case
FDV 201205-E
Parameters
01
General
| Type of device | Hammer drill |
|---|
02
Power
| Drive |
|---|
03
Features
| Drive | 230V power supply |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 13mm |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Quick-clamping chuck | No |
| Water level | No |
05
Function
| Functions | Drilling/Impact |
|---|---|
| Full battery indicator | No |
| Light | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1200W |
|---|
07
Colour
| Color | Green |
|---|