The compact Fieldmann 200711-E hammer drill with 710 W offers both drilling and hammer drilling options. The speed control and ergonomic side handle ensure comfortable working. The 13 mm metal chuck guarantees a reliable grip on the tool.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004083
Impact Drill
Voltage:230V/50Hz
Power:710W
No load Speed:0-2800rpm
Chuck Size:13mm
Drill and Impact Drill Option
Speed Option
Side handle and Depth Guage
Weight 2 kg
Voltage:230V/50Hz
Power:710W
No load Speed:0-2800rpm
Chuck Size:13mm
Drill and Impact Drill Option
Speed Option
Side handle and Depth Guage
Weight 2 kg
FDV 200711-E
Parameters
01
General
| Type of device | Hammer drill |
|---|
02
Power
| Drive |
|---|
03
Features
| Drive | 230V power supply |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Maximum drilling diameter | 13mm |
04
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Quick-clamping chuck | Yes |
| Water level | No |
05
Function
| Functions | Drilling/Impact |
|---|---|
| Full battery indicator | No |
| Light | No |
06
Energy parameters
| Power input | 710W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Height | 24.30cm |
|---|---|
| Width | 27.00cm |
| Depth | 7.70cm |
08
Colour
| Color | Green |
|---|