CORDLESS SHEAR
Cordless Grass& Shrub Shear
Telescop handle: length 130cm
Battery: Li-Ion 3,6V/1 300mAh
Battery charge control indicator
2 blades, easy change
Cutting length of shrub 110mm
Cutting width of grass 80mm
4-position rotation of cutter head
Safety lock
No load speed: 1 000rpm
Running time: approx. 30min
Charging time: 4Hours
Weight: 1kg
Cordless Grass& Shrub Shear
Telescop handle: length 130cm
Battery: Li-Ion 3,6V/1 300mAh
Battery charge control indicator
2 blades, easy change
Cutting length of shrub 110mm
Cutting width of grass 80mm
4-position rotation of cutter head
Safety lock
No load speed: 1 000rpm
Running time: approx. 30min
Charging time: 4Hours
Weight: 1kg
Expand short description
Full description
Product ID: 50001964
Cordless Grass and Shrub Shears FZN 4101-A
- Battery: Li-Ion 3.6 V / 1300 mAh
- Running time: approx. 30 minutes
- Charging Time: 4 hours
- Length of the shrub bar: 110 mm
- Grass bar width: 80 mm
- Swivel head: 4 working positions
- Battery charge indicator
- Safety Switch
- Weight: only 0.6 kg
- Included: 2 rails, battery charging adapter
Two blades for grass and shrubs
The package includes two high-quality slats - a wider 80 mm for grass and a longer 110 mm for shrubs. With easy replacement, you get two tools in one, which increases the versatility of use. The FZN 4101-A shears are ideal for shaping ornamental trees and edging lawns.
Swivel head for comfortable work
The rotating head offers four working positions that allow the tool to be adapted to different angles and terrains. Thanks to this, you can easily reach even hard-to-reach places without having to change your body position. This element significantly increases comfort at work.
FZN 4101-A
Parameters
01
General
| Determination | Grass |
|---|---|
| Type of device | Grass and weed scissors |
02
Battery
| Battery voltage | 3.6V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Swivel handle | Yes |
|---|---|
| Battery capacity | 1300mAh |
| Number of swivel handle positions | 4 |
05
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Weed strip | 110mm |
| Grass strip | 80mm |
06
Power supply
| Operating time | 30min |
|---|---|
| Charging time | 4.0h |
07
Dimensions and weight
| Weight | 0.6kg |
|---|