The Fieldmann FDTP 2020-E hot melt gun with a power of 20 W is ideal for small repairs and creative creations. Ready to use in 3-5 minutes, it can handle gluing paper, textiles and decorations. The compact design ensures comfortable handling.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004261
Glue Gun
Voltage/Frequency: 230V/50Hz
Power: 20W
Glue stick diameter7 mm
Melting ability:3-6g
Preheat time:3-5min
Weight 0,2 kg
Voltage/Frequency: 230V/50Hz
Power: 20W
Glue stick diameter7 mm
Melting ability:3-6g
Preheat time:3-5min
Weight 0,2 kg
FDTP 2020-E
Parameters
01
General
| Determination | Workshop |
|---|---|
| Type of device | Melting pistol |
02
Power
| Drive |
|---|
03
Features
04
Energy parameters
| Power input | 20W |
|---|
05
Power supply
| Power | Network |
|---|
06
Dimensions and weight
| Height | 4.30cm |
|---|---|
| Width | 13.80cm |
| Depth | 15.80cm |
| Weight | 0.2kg |
07
Colour
| Color | Green |
|---|