The FIELDMANN FZI 4020-Bi inverter petrol generator with an OHV engine (80 cm³) provides a constant power of 1,600 W and a maximum power of 1,800 W. A tank capacity of 4.5 l ensures up to 6 hours of operation on a single filling. With a USB port and 230 V / 12 V outputs, it is ideal for cottages, caravans and sensitive electronics.
Expand short description
Full description
Product ID: 50002934
Engine OHW, 80 cc
Maximum powe 1800 W
Running power 1600 W
Invertor technology of output
Power outlets: 1 x ~230 V / 50 Hz, 1 x =12 V
Fuel tank capacity 4.5l
Maximum running time with full fuel tank 6.5h
Weight 21 Kg
Maximum powe 1800 W
Running power 1600 W
Invertor technology of output
Power outlets: 1 x ~230 V / 50 Hz, 1 x =12 V
Fuel tank capacity 4.5l
Maximum running time with full fuel tank 6.5h
Weight 21 Kg
FZI 4020-Bi
Parameters
01
General
| Type of device | Petrol Generator |
|---|
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Engine type | 4-stroke |
03
Features
| 230V | |
| 6.0h | |
| 1800KW | |
| 1600KW | |
| 5l | |
| , | |
| Coverage class | |
| Number of sockets | 1 |
| Noise level | 95dB |
| Starter | Manual |
04
Connectors
| Output port | USB port |
|---|
05
Dimensions and weight
| Height | 45.50cm |
|---|---|
| Width | 28.50cm |
| Depth | 49.90cm |
06
Colour
| Color |
|---|