The powerful Fieldmann FZG 3011 gas grill offers 3 main and 1 side burner for convenient preparation of multiple meals at once. The practical piezo ignition system ensures a quick start without worries. The durable construction with cast iron grate and stainless steel elements guarantees a long service life.
Expand short description
Full description
Product ID: 41015380
FZG 3011
Parameters
01
General
| Grill Construction | Garden |
|---|---|
| Grill type | Gas |
| Grilling system | Closed/Open |
| Type of device | Grill |
02
Equipment
| Grill Plate Material | Cast iron |
|---|---|
| Other Parameters | Lid |
| Grilling plate | Combined |
| Top grilling plate | Straight |
| Drip plate | No |
| Thermostat | No |
03
Appearance and design
| Grilling surface | Grate |
|---|
04
Dimensions and weight
| Height | 122.00cm |
|---|---|
| Width | 57.00cm |
| Depth | 112.00cm |
05
Colour
| Color | Silver |
|---|