The powerful Fieldmann FZG 3010 gas grill with three powerful burners, side burner and cast iron grate offers quick ignition and even grilling. The spacious grill area of 60 × 42 cm is ideal for family and neighborhood events. The sturdy construction with wheels and storage space guarantees comfortable use.
Expand short description
Full description
Product ID: 41010418
FZG 3010
Parameters
01
General
| Grill Construction | Garden |
|---|---|
| Grill type | Gas |
| Grilling system | Closed/Open |
| Type of device | Grill |
02
Equipment
| Grill Plate Material | Cast iron |
|---|---|
| Other Parameters | Lid |
| Grilling plate | Ribbed |
| Top grilling plate | Ribbed |
| Drip plate | No |
| Thermostat | No |
03
Appearance and design
| Grilling surface | Grate |
|---|
04
Dimensions and weight
| Height | 107.00cm |
|---|---|
| Width | 53.00cm |
| Depth | 110.00cm |
05
Colour
| Color | Black |
|---|