The powerful Fieldmann FVC 8550-E garden waterworks with a power input of 1000 W can pump up to 3,500 liters of water per hour. It reliably pumps water from a depth of up to 8 meters and transports it to a height of 44 meters. The stable construction with a 25 l tank saves energy thanks to a pressure switch.
Expand short description
Full description
Product ID: 50003474
Power input 1000 W
Max. flow rate 3 500 l/hour
Max. pressure 3.0 bar
Max. pumping depth 8 m
Max. delivery 44 m
Tank 25 l
Power cable length 1.2 m
Max. flow rate 3 500 l/hour
Max. pressure 3.0 bar
Max. pumping depth 8 m
Max. delivery 44 m
Tank 25 l
Power cable length 1.2 m
FVC 8550 EC
Parameters
01
General
| Type of device | Garden waterworks |
|---|
02
Power
| Drive | |
|---|---|
| Maximum discharge | 44m |
03
Features
| Maximum quantity shipped | 3L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 8m |
| Drive | 230V power supply |
04
Equipment
| Float switch | No |
|---|
05
Energy parameters
| Power input | 1W |
|---|
06
Power supply
| Cord length | 1m |
|---|
07
Colour
| Color | Green |
|---|