The powerful Fieldmann FVC 8020-EC garden pump with 800 watts of power can handle a displacement of up to 40 meters. A reliable solution for irrigation, showering and domestic water supply. The practical pump with a flow rate of 3,200 l/h is ideal for any garden.
Expand short description
Full description
Product ID: 50003072
Power input 800 W
Max. flow rate 3 200 l/hour
Max. pressure 4 bar
Max. pumping depth 8 m
Max. delivery 40 m
Power cable length 1.2 m
Max. flow rate 3 200 l/hour
Max. pressure 4 bar
Max. pumping depth 8 m
Max. delivery 40 m
Power cable length 1.2 m
FVC 8020-EC
Parameters
01
General
| Type of device | Garden pump |
|---|
02
Intended use
| Method of use | For Clean Water |
|---|
03
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Maximum discharge | 40m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 3L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 8m |
| Drive | 230V power supply |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| Float switch | No |
|---|
06
Energy parameters
| Power input | 800W |
|---|
07
Power supply
| Cord length | 1m |
|---|
08
Colour
| Color | Green |
|---|