The stylish FDZN 5207 garden swing offers a comfortable padded seat for up to 3 people and the possibility of reclining to a lying position. The powder-coated metal construction ensures a long service life. The slightly arched roof protects against the sun and summer showers and is suitable for outdoor use.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004754
Comfortable garden swing for 3 people
steel frame with powder coating
Load capacity 260 kg
Dimension: 200x120x164cm
The swing can be unfolded to the lying position
Seatfrom oxford fabric
Cover and cushion with 180g polyester
steel frame with powder coating
Load capacity 260 kg
Dimension: 200x120x164cm
The swing can be unfolded to the lying position
Seatfrom oxford fabric
Cover and cushion with 180g polyester
FDZN 5207
Parameters
01
General
| Type of device | Swing |
|---|
02
Intended use
| Use | Outdoor |
|---|
03
Features
| Number of chairs | 3 |
|---|
04
Appearance and design
| Material | Polyester |
|---|---|
| Covers included | Yes |
05
Dimensions and weight
| Height | 200.00cm |
|---|---|
| Width | 120.00cm |
| Depth | 164.00cm |