The stylish FDZN 5204 garden swing offers a stable metal construction with a load capacity of up to 260 kg, which is suitable for comfortable seating of up to three people. The breathable textile filling of the seat and backrest ensures a pleasant seating area even on hot days. The adjustable polyester roof protects against the sun and light rain and increases overall comfort when relaxing.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005046
Comfortable garden swing
Steel frame with powder coating
Poly-textile seater and backrest
Dimension 170 x 153 x 110 cm
Seat dimension 131 x 45 x 48 cm
Top cover with 160g/m2 polyester
Load capacity up to 260 kg
Steel frame with powder coating
Poly-textile seater and backrest
Dimension 170 x 153 x 110 cm
Seat dimension 131 x 45 x 48 cm
Top cover with 160g/m2 polyester
Load capacity up to 260 kg
FDZN 5204
Parameters
01
General
| Type of device | Swing |
|---|
02
Intended use
| Use | Outdoor |
|---|
03
Features
| Number of chairs | 3 |
|---|
04
Appearance and design
| Material | Metal |
|---|---|
| Covers included | No |
05
Dimensions and weight
| Height | 153.00cm |
|---|---|
| Width | 170.00cm |
| Depth | 110.00cm |