The stylish FDZN 5202 garden swing offers a comfortable padded seat for up to three people and a load capacity of 240 kg. The powder-coated metal construction ensures stability and long service life. The wide tilting canopy protects against the sun and rain, suitable for outdoor and indoor use.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005047
Comfortable garden swing
Steel frame with powder coating
Poly-textile seater and backrest
Dimension 170 x 115 x 153 cm
Top cover with 160g/m2 polyester
Load capacity up to 240 kg
Steel frame with powder coating
Poly-textile seater and backrest
Dimension 170 x 115 x 153 cm
Top cover with 160g/m2 polyester
Load capacity up to 240 kg
FDZN 5202
Parameters
01
General
| Type of device | Swing |
|---|
02
Intended use
| Use | Outdoor |
|---|
03
Features
| Number of chairs | 3 |
|---|
04
Appearance and design
| Material | Metal |
|---|---|
| Covers included | Yes |
05
Dimensions and weight
| Height | 153.00cm |
|---|---|
| Width | 170.00cm |
| Depth | 115.00cm |