The compact and powerful Fieldmann FZN 4000-A cordless shears make it easy to trim your lawn and shrubs. The practical Li-Ion battery provides up to 30 minutes of operation. With two interchangeable rails, you get two tools in one.
Expand short description
Full description
Product ID: 50001776
CORDLESS SHEAR
Cordless Grass and brush shears
Li-Ion battery: 3.6 V / 1300 mAh
Running time: 30 minutes
Easy changing bars (2 kinds included)
Brush bar length 100 mm
Grass bar width 70 mm
Safety switch
Weight: 0.6 kg
Battery Charge Status Indicator
Charge time: 4 hours
Cordless Grass and brush shears
Li-Ion battery: 3.6 V / 1300 mAh
Running time: 30 minutes
Easy changing bars (2 kinds included)
Brush bar length 100 mm
Grass bar width 70 mm
Safety switch
Weight: 0.6 kg
Battery Charge Status Indicator
Charge time: 4 hours
FZN 4000-A
Parameters
01
General
| Determination | Grass |
|---|---|
| Type of device | Garden scissors |
02
Battery
| Battery voltage | 3.6V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Battery capacity | 1300mAh |
|---|
05
Equipment
| Safety switch | Yes |
|---|---|
| Weed strip | 100mm |
| Grass strip | 70mm |
06
Power supply
| Operating time | 30min |
|---|---|
| Charging time | 4.0h |
07
Dimensions and weight
| Weight | 0.6kg |
|---|