The comfortable FDZN 5111 garden chair offers durable textile filling and a sturdy metal construction for stable and safe seating. Maintenance-free materials allow for easy care and a long service life when used outdoors and indoors. The ergonomic backrest and armrests ensure high comfort when dining and relaxing.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004182
Steel chair 55x73x94 cm
Color: Beige / black
Poly-textile seater and backrest
Maintenance - free
Load capacity 120Kg
For outdoor and indoor usage
Color: Beige / black
Poly-textile seater and backrest
Maintenance - free
Load capacity 120Kg
For outdoor and indoor usage
FDZN 5112
Parameters
01
General
| Type of device | Garden chair |
|---|
02
Intended use
| Use | Inside and outside |
|---|
03
Features
| No | |
| Positionability | No |
04
Appearance and design
| Material | Metal |
|---|---|
| Covers included | No |
05
Dimensions and weight
| Height | 94.00cm |
|---|---|
| Width | 73.00cm |
| Depth | 55.00cm |
| Weight | 4.2kg |