The FDZN 4201-T folding armchair made of tropical acacia offers comfortable seating at home and in the garden. The ergonomic shape, textile weave and armrests ensure comfort even without a booster seat. Thanks to its foldable design, it saves space during storage.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004005
Dimensions 54 x 65 x 94 cm
Capacity 110 kg
Folding chairs = easy storage
Designed for indoor and outdoor usage, processed oil painting
Wood tropical Acacia
Capacity 110 kg
Folding chairs = easy storage
Designed for indoor and outdoor usage, processed oil painting
Wood tropical Acacia
FDZN 4201-T
Parameters
01
General
| Type of device | Garden recliner |
|---|
02
Intended use
| Use | Inside and outside |
|---|
03
Features
| Yes | |
| Positionability | No |
04
Appearance and design
| Material | Acacia |
|---|---|
| Covers included | No |
05
Dimensions and weight
| Height | 94.00cm |
|---|---|
| Width | 65.00cm |
| Depth | 54.00cm |
| Weight | 5.3kg |