The high-performance Fieldmann FVC 8560-EC garden water heater with a power input of 1100 W reliably supplies your house and garden with service water. The robust design allows pumping from up to 8 meters deep with a displacement of up to 48 meters. The practical 24-litre tank saves energy and the engine.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007731
Garden boost pump
Power: 1100W
Max. flow rate: 7000 l/h
Max. pressure: 3 bar
Max. pumping depth: 8 m
Max. delivery: 48 m
Tank volume: 24L
Hose connection inlet/outlet: 1
Boost pump, manual
Power: 1100W
Max. flow rate: 7000 l/h
Max. pressure: 3 bar
Max. pumping depth: 8 m
Max. delivery: 48 m
Tank volume: 24L
Hose connection inlet/outlet: 1
Boost pump, manual
FVC 8560-EC
Parameters
01
General
| Type of device | Garden waterworks |
|---|
02
Intended use
| Method of use | For Clean Water |
|---|
03
Power
| Drive | Electroengine |
|---|---|
| Maximum discharge | 48m |
04
Features
| Maximum quantity shipped | 7000L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 8m |
| Maximum medium temperature | 35°C |
05
Equipment
| No | |
| Float switch | No |
06
Energy parameters
| Power input | 1100W |
|---|
07
Dimensions and weight
| Height | 57.00cm |
|---|---|
| Width | 31.00cm |
| Depth | 55.00cm |
08
Colour
| Color | Green |
|---|