Power input 800 W
Max. flow rate 3 200 l/hour
Max. pressure 3.0 bar
Max. pumping depth 8 m
Max. delivery 40 m
Tank 20l
Power cable length 1.5 m
Max. flow rate 3 200 l/hour
Max. pressure 3.0 bar
Max. pumping depth 8 m
Max. delivery 40 m
Tank 20l
Power cable length 1.5 m
Expand short description
Full description
Product ID: 50003473
Power input 800 W
Max. flow rate 3 200 l/hour
Max. pressure 3.0 bar
Max. pumping depth 8 m
Max. delivery 40 m
Tank 20l
Power cable length 1.5 m
Max. flow rate 3 200 l/hour
Max. pressure 3.0 bar
Max. pumping depth 8 m
Max. delivery 40 m
Tank 20l
Power cable length 1.5 m
FVC 8510 EC
Parameters
01
General
| Type of device | Garden waterworks |
|---|
02
Power
| Drive | Petrol |
|---|---|
| Maximum discharge | 40m |
03
Features
| Maximum quantity shipped | 3L/hr |
|---|---|
| Maximum immersion depth | 8m |
| Drive | 230V power supply |
04
Equipment
| Float switch | No |
|---|
05
Energy parameters
| Power input | 800W |
|---|
06
Power supply
| Cord length | 2m |
|---|
07
Dimensions and weight
| Height | 100.00cm |
|---|---|
| Width | 70.00cm |
| Depth | 50.00cm |
08
Colour
| Color | Green |
|---|