The powerful Fieldmann FZK 2004-E electric cultivator with a power of 1,200 W efficiently processes soil up to a depth of 20 cm. Six steel knives with a working width of 40 cm can also handle harder clods. The lightweight design and foldable handle make it easy to handle and store.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004675
Electric cultivator FZK 2004-E
- Power consumption: 1,200 W
- Working width: 40 cm
- Cultivation depth: up to 20 cm
- 6 steel star knives
- Knife diameter: 20 cm
- Weight: 9.45 kg
- Gearbox: aluminum alloy, steel gears
- Transport wheels
- Protective metal cover
- Fused switch
- Folding handle
- Noise level: 93 dB
Powerful electric motor
The powerful 1,200 watt electric motor ensures reliable operation even when working on denser soil. The FZK 2004-E is ideal for regular garden landscaping thanks to its stable performance. The engine is protected by a high-quality aluminum alloy gearbox with steel gears.
FZK 2004-E
Parameters
01
General
| Type of device |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Cutting Depth | 20cm |
|---|---|
| Cutting width | 400mm |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Number of Blades | |
|---|---|
| Work tool | Blade roller |
| Blade Diameter | 20cm |
| Folding handle | Yes |
05
Energy parameters
| Power input | 1200W |
|---|
06
Dimensions and weight
| Weight | 9.5kg |
|---|
07
Colour
| Color | Green |
|---|