The reliable Fieldmann FZK 2002-E electric cultivator with a power input of 750 W and a working width of 32 cm will make it easier to prepare the soil in the garden. Four steel knives loosen the soil up to a depth of 20 cm. The foldable handle ensures easy storage.
Expand short description
Full description
Product ID: 50001991
Electric cultivator FZK 2002-E
- Power consumption: 750 W
- Working width: 32 cm
- Loosening depth: up to 20 cm
- 4 steel knives
- Knife diameter: 20 cm
- All-metal gears with robust housing
- Protective metal cover
- Folding handle
- Weight: 8 kg
Reliable electric motor
The reliable 750 W electric motor provides enough power to effectively loosen the soil even in more demanding conditions. The FZK 2002-E model is ideal for smaller and medium-sized gardens. Electric drive is quiet, environmentally friendly and low-maintenance.
FZK 2002-E
Parameters
01
General
| Type of device |
|---|
02
Power
| Drive | Electroengine |
|---|
03
Features
| Cutting Depth | 20cm |
|---|---|
| Cutting width | 320mm |
| Starter | Electric |
04
Equipment
| Number of Blades | |
|---|---|
| Work tool | Blade roller |
| Blade Diameter | 20cm |
| Folding handle | Yes |
05
Energy parameters
| Power input | 750W |
|---|
06
Dimensions and weight
| Weight | 8.0kg |
|---|
07
Colour
| Color | Green |
|---|